Dnes je 21. srpna 2018…

Fujaré & Městská knihovna v Rožnově p. R.
připomínají výročí srpnových událostí 1968
i jiných současných okupací

21. srpna 1968

Před padesáti lety ukončila invaze „bratrských“ armád do Československa tzv. pražské jaro a umožnila vznik tzv. normalizace. Dnes, kdy jsou mnohými zpochybňovány a zneužívány hodnoty polistopadového demokratického zřízení v ČR, je třeba si výročí invaze připomínat o to více.

21. srpna 20188

V den výročí okupace se proto občané na 153 místech České republiky (i v zahraničí) připojili k happeningu Invaze18.cz a papírovými vojáčky na špejlích „okupovali“ soukromá i veřejná místa ve svých městech a obcích. Společně s dalšími aktivitami se snažíme upozornit na ztrátu historické paměti i jiné současné okupace…
Vystřihovánka vojáčků s návodem k okupaci.

Papíroví okupanti v Rožnově pod Radhoštěm

137 jednotek papírových vojáčků a tanků 21. srpna 2018 brzy ráno obsadilo město Rožnov pod Radhoštěm. U každé okupační jednotky ležela jedna symbolická oběť. Od 21. srpna do konce roku 1968 bylo zabito nebo zemřelo na následky střetu s okupačními vojsky „bratrských“ armád v Československu 137 lidí. Jejich seznam i s příběhy najdete zde.

Propagandistický fotoateliér na rožnovském náměstí

Na rožnovském náměsti se kolemjdoucí mohli vyfotit v báječné fotostěně od Jana Pomykače. K dispozici byla i hra “Zahoď svého okupanta do kýblu”, v níž lidé mohli odhodit jednu z tisíce figurek vojáčků do kýblu. Na konci dne jich bylo zahozeno 268. Děkujeme. Proškolení propagandisté z Fujaré a Městké knihovny pohovořili s několika pamětníky, mnoha kolemjdoucími a několika novináři.

Okupanti raší u knihovny…!

Na trávníku vedle městské knihovny vyrašilo sémě zla… Pomozte nám jej vyplevelit. – U knihovny bylo v trávě umístěno 300 papírových okupantů na špejlích, lidé byli vyzváni k jejich odhazování do kýblu – každý pouze jednoho. Na konci dne jich bylo vykýblováno 30 kusů. Děkujeme!

Filmové připomenutí nejen srpnových událostí 1968

Ve 21.00 h se u altánu v parku konalo připomenutí srpnových událostí 1968 a dalších současných okupací. Promítli jsme filmovou koláž Karla Čtveráčka z fotografií Josefa Koudelky a dobových záběrů z okupace, jména všech 137 obětí okupace a film Stanislava Miloty Jan 69.

Proč byla část invaze18 v Rožnově jiná, než jsme zamýšleli?

„Původní koncept připomínky výročí padesáti let od započetí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v Rožnově pod Radhoštěm počítal s daleko výraznějším zapojením se do veřejného prostoru (rozmístěním šedesáti papírových siluet vojáků v životní velikosti na 24 hodin). Bohužel jsme byli na žádost starosty města nuceni naše původní záměry pozměnit. Fotografie (níže) ilustruje, jak náš záměr mohl vypadat.“ (Městská knihovna & Fujaré)

Vyjádření starosty města Rožnov p. R. Radima Holiše

„Jsem zásadně proti okupaci a je důležité, že si tyto události připomínáme. Požádal jsem knihovnu, aby neinstalovala 2m kartonové postavy do celého města a to ze dvou důvodů.
Ten první je prostý a je to postup, který město vůči volně instalovaným poutačům, během 3,5 roku přes odbor správy majetku má. Pokud do města chce přijet cirkus, reklamní akce, jakákoli kampaň může ve městě instalovat pouze 4 poutače ve volném prostoru a na městských pozemcích. To jsou pravidla ty platí pro všechny. A bohužel ani sebevětší přání několika jednotlivců je nemůžou změnit. Ať už je tomu motivuje cokoli. Neobhájí to ani název, že jde o umělecké předměty. I architekt města nad návrhem kroutil nevěřícně hlavou. Ale na to se jej můžete sami zeptat.
Druhý důvod je osobní. Jako starosta města zastupuji generace všech věkových kategorií. Od nejmladších až po nejstarší. A ne všichni si chvíle, kdy např. seděli v kasárnách s ostrými náboji a čekali na povel vyrazit proti okupantům chtějí opět připomínat tak, že než dojdou pro chleba, uvidí několik těchto „uměleckých předmětů“. Všichni občané města musí mít volbu nad tím, jak si historické události připomenout. My bychom jim nyní volbu nedali a postavili je před hotovou věc. Proto s formou umístění 60 maket vojáků po městě ve dvou metrové velikosti zásadně nesouhlasím. Tímto ještě jednou děkuji knihovně, že svůj záměr přehodnotila a dala lidem možnost volby, jak si událost připomenout. Přesně taková by knihovna měla být. Nezávislá a pro všechny.
Děkuji za možnost vyjádření se.
Radim Holiš“
 

kontakt na velitelství invaze18.cz
v Rožnově pod Radhoštěm

Honza Petružela . tel. 608 873 807
Alena Srovnalová . tel. 777 808 695


 

#invaze18 z Instagramu

K Invazi18 se připojilo…

okupovaný míst

Rožnov pod Radhoštěm, Zašová, Prostřední Bečva, Chomutov, Karlovy Vary, Třinec, Frenštát pod Radhoštěm, Písek, České Budějovice, Vsetín, Havlíčkův Brod, Praha, Valašské Meziříčí, Bílovec, Olomouc, Liberec, Malšice, Třebíč, Znojmo, Uherské Hradiště, Plzeň, Litvínov, Brno, Cheb, Beroun, Kutná Hora, Zábřeh, Blansko, Rájec-Jestřebí, Tábor, Ústí nad Labem, Nevšová, Tehov, Pardubice, Ostředek, Ostrava, Brumov-Bylnice, Turnov, Studénka, Pečky, Kozlovice, Rohatsko, Jihlava, Horní Počernice, Zlín, Zubří, Moravské Budějovice, Kladno, Bakov nad Jizerou, Stříbro, Jaroměř, Chotěboř, Světlá pod Ještědem, Český Krumlov, Starý Plzenec, Velký Týnec, Benešov, Kosova Hora, Vidice, Rakovník, Kamenice, Ostašov, Valeč, Prostějov, Veltrusy, Dolany, Mariánské Lázně, Vrchlabí, Ruda u Rýmařova, Hlavenec, Svitavy, Milevsko, Děčín, Fulnek, Mladá Boleslav, Jevišovice, Strakonice, Jenštejn, Dašice, Třemošná u Plzně, Praha-Žižkov, Dolní Lhota u Luhačovic, Kuřim, Příbor, Zaječice, Pyšely, Mníšek pod Brdy, Šumperk, Opava, Rybí, Práčov, Svídnice, Mnichovo Hradiště, Vodňany, Kvasice, Strunkovice nad Blanicí, Rokytnice v Orlických horách, Ublo, Mnich u Pelhřimova, Hracholusky, Hranice na Moravě, Ostrov u Karlových Varů, Česká Třebová, Lešná, Železný Brod, Zruč nad Sázavou, Rychvald, Loket nad Ohří, Vysoká Pec, Lidečko, Boskovice, Hrotovice, Myslibořice, Jaroměřice nad Rokytnou, Dalešice, Dolní Vilémovice, Lipník u Hrotot, Slatiňany, Ladná, Jeníkovice, Velešín, Planá u Mariánských Lázní, Tachov, Číměř, Kopřivnice, Bystřice nad Pernštejnem, Vranovská ves, Praha-Radotín, Markvartice (u Třebíče), Polička, Vidče, Horní Bečva, Bílovice nad Svitavou, Řícmanice, Točník, Sedlec, Benátky nad Jizerou, Klenovice, Zubří, Mělník, Kroměříž, Nesmeň

A v zahraniční: Brusel, Štrasburk, Bristol, Kolín nad Rýnem, Katovice, Budapešť, Seydisfjordur (Island), Bratislava, Gradina (HR)

Pokud jste okupoval a Vaše město v seznamu chybí, tak nám napište na fujare[at]fujare.cz.

O INVAZI18

Invazi18 vymysleli a uspořádali spolek Fujaré, z. s. a Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm a postupně se do něj zapojili jednotlivci, skupinky občanů, organizace a instituce z celé Republiky a na mnoha místech akci doplnili o vlastní připomenutí srpnových i jiných okupací. Děkujeme všem, kteří okupovali s námi.

Zajímají Vás naše další projekty?

Koncept & produkce
Honza Petružela & Alena Srovnalová

Výtvarník
Jan Pomykač

Design & logo & web
Honza Petružela

Kdo to organizoval?
Fujaré, z. s., Rožnov p. R.
Městská knihovna v Rožnově p. R.
Kdo to platí?
Soros
Fujaré, z. s.

Kontakt
Honza Petružela
fujare(at)fujare.cz, tel. 608873807

Alena Srovnalová
srovnalova(at)knir.cz